• Русский
  • Українська
  • English
Otelms.com
Interesting facts

Facts about de Ribas

Правильне ім’я Дон Хосе Рибас і Байонс в Росії його називали Йосип Михайлович Де Рибас.

Хосе де Рибас народився в Неаполі 6 червня 1749 року (за іншими даними – восени 1750)
Говорив на 7 мовах. Дуже любив математику і механіку. За його проектом в Петербурзі планували побудувати один з мостів.
За словами відомого одеського краєзнавця Нетребського нинішній пам’ятник Де Рибасу в Одесі створений з дотриманням точних розмірів ” оригіналу”. Де Рибас був напів-карлик!

Де Рибас був настільки хитрим, що про нього ходили приказки. Так, розхвалюючи розсудливість Кутузова, Суворов мовляв: “Його і Рибас не обдурить”.

У 16 років Хосе поступає на військову службу в Самницький полк. У Ливорно знайомиться з Олексієм Орловим. (Орлову – 32, Рибасу – 20). За легендою Де Рибас допомагає Орлову викрасти княжну Тараканову.

По приїзду в Росію Де Рибас знайомитися з позашлюбним сином князя Трубецького – Іваном Івановичем Бецьким і дуже скоро одружується на його прийомній дочці Соколовой Анастасії. Від цього браку у них буде дві дочки.
У 1776 році Катерина йому вручила Мальтійський хрест. Всього в Російській імперії при Катерині було вручено два такі хрести. Причому, другий кавалер невідомий.

У 1780 році Дерибас отримує чин полковника, знайомиться з Потьомкиним і вирушає з ним в діючу армію командувати кавалерійським полком.
У 1793 році – він вже контр-адмірал, а у вересні 1793 – віце-адмірал.

У Байрона в “Дон Жуані” описані подвиги Де Рибаса під Ізмаїлом.
За героїзм у битві при Мачине Де Рибас отримав орден Олександра Невського.
Саме Де Рибас разом з Деволаном і Шостаком, обстеживши усе північне узбережжя Чорного моря підібрали місце для майбутнього головного порту імперії на півдні.

Будівництво міста Де Рибас начал 2 вересня 1794 року, забивши дві палі в основу Платонівського молу (а не із закладки “першого каменю”, як буває прийнято).

Цього ж дня було прорита перша борозна, що означає лінію спорудження будинків.
10 червня 1793 року відбувається закладка нової Хаджибеївской фортеці. Будують її Де Рибас і де Волан під контролем Суворова.

Є досить серйозні дані, що в 47 років Катерина таємно народила від Де Рибаса сина. Назвали його Оська. Власне за це і дарувався Де Рибасу Мальтійський хрест.

Дружина не пробачила це Де Рибасу і 10 років відмовлялася супроводжувати в поїздках на південь.
Прізвище хлопчикові записали Сабир (розгорнуте Рибас). Оську Сабира Де Рибас тягав вже 12-річним на війну. Мовляли, що коли Потьомкин під Очаковом побачив цього хлопчика він упізнав риси обличчя імператриці і сильно образився на Де Рибаса.
Йосип Михайлович Де Рибас помер в Петербурзі в 1800 році. За деякими відомостями він був отруєний своїми колишніми соратниками по змові проти імператора Павла.

Вулиця Дерибасівська спочатку називалася – Садова, потім Гимназська (рідше Гімназична), Дерибасівська (Рибасівська); після революції з 1920 до 1938 – Лассаля (був такий революціонер); перед війною, недовго – Чкалова. При румунах повернули назву – Дерибасівська.

Leave a Reply